22 Kasım 2009 Pazar

12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

Filmimiz 1957 yapımı ve doğal olarak siyah-beyaz...

Başrolünde her ne kadar Henry Ford oynuyor gibi gözüksede neredeyse tüm oyuncular filme başrollük bir katkıda bulunuyor!

Efektlerin havada uçuştuğu, 46 tane farklı kamera açısından izlenilen, milyon dolarlık bir yapımdan çok daha fazlasını bulabileceğiniz ama bu saydıklarımı bulamayacağınız kült film! yada bir tiyatro sahnesi mi demeliydim?...

Film, bir cinayet davasının karar aşamasında, 12 jüri üyesinin bir odaya kapanarak karara varma sürecini anlatıyor. Ama anlatırken sizi de bir jüri üyesi haline getiriveriyor!
Ve film bittiğinde her şey net olmamakla beraber siz kafanızın içini net, vicdanınızı rahat hissediyorsunuz!Not: IMDB'de top 250 arasında 8. olduğunuda söyleyemeden geçmek olmaz!
1997'de yeni bir versiyonu çekilmiştir ama siz 1957'yi izleyin!!!

2 yorum:

Seemannsg dedi ki...

teee ne zaman indirmiştim hala izleyeceğim :) - ozzy mi ne paylaştıydı hatırlamıyorum--

geçen, ofisten bi arkadaş, bi film izledim eski, siyah beyaz çok güzeldi dedi. 12 angry men mi diye atladım. adını hatırlamıyorum ya dikkat etmedim dedi. 12 adam bi oda mı dedim aaa evet dedi :)

sadece güzel film ve siyah-beyaz deyince bu filmin ağzımdan çıkması ve hala izlememiş olmam nedeniyle kendimi kınar vaziyetteyim :)

airwalker dedi ki...

Oyunculukların zamanın raconuna göre biraz teatral olması dışında en ufak bi eksisi yok.. Konusu, diyalogları, tek mekanda bütün filmi kotarabilmesi dahiyane bence.. Zaten bu konuda bi "Man from Earth", bir de bu filme çok büyük saygım var.. Nası koca 2 saati aynı odada çekip, insanı bi gram sıkmamayı başarırsınız kardeşim? =)